DARMOWE lekcja rysunku on-line / część 1
Najważniejsze zasady w rysunku MARTWEJ NATURY
autor rysunku: Agnieszka Popławska
cześć 1: Rysunek linearny
Ważne, aby Twoja martwa składała się z co najmniej trzech różnej wielkości elementów (odradzamy wazon z kwiatkami – nie trudno tu o banał). Zacznij od wykonania małych, poglądowych szkiców wstępnych (min. 3 szkice kompozycyjne). Rzadko się zdarza, że pierwszy pomysł jest najlepszy. Wybierz fragment, który najbardziej Cię interesuje. Spróbuj ujęcia w pionie i w poziomie, kadru szerokiego oraz wąskiego. Unikaj umieszczania jednego elementu na środku kartki oraz podziałów centralnych, choć na początku jest to nader nęcące;). Stosuj raczej kompozycje asymetryczną, która jest bardziej dynamiczna, a przez to bardziej ciekawa. Zasady kompozycji obowiązują jak w fotografii.
Dla dociekliwych polecamy: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/komponowac-czy-dac-sobie-spokoj
Pamiętaj, że każdą zasadę można złamać, jeśli opanujesz podstawy:) Ważne – musisz mieć plan na swój rysunek! Nie rysujemy na żywioł proszę Państwa;)
Przy przenoszeniu elementów na kartkę, możesz posłużyć się papierowym „okienkiem”, które pomoże ulokować przedmioty w odpowiednich ćwiartkach obrazu.
Gdy masz już wybraną kompozycję, czas na przeniesienie jej na większy format. Proponujemy duże formaty kartonu, najlepiej brystol 100×70 cm, tak abyś mógł się przełamać i rozrysować. Biel „łysej” kartki onieśmiela (też coś o tym wiemy), ale warto rzucić się na głęboka wodę. „Dzióbanie” i „drobienie” na małej kartelusze nie da większych rezultatów. W rysunku trzeba przeorać swoje hektary, żeby wyrobić swoją krechę! Wracając do przenoszenia rysunku. Pomocny może okazać się podział małego szkicu oraz Twojej właściwej kartki w pionie i poziomie na pół. Przenieś rysunek obserwując poszczególne ćwiartki. Mały rysunek koncepcyjny możesz, dla pomocy, przypiąć w górnym rogu na dużej kartce. Mierz i porównuj elementy ołówkiem lub patyczkiem na wyciągniętej dłoni, stojąc w jednym miejscu (nie zmieniaj pozycji).
Lekcja wymiarowania: http://artystyczne-ciekawostki.blogspot.com/2015/09/jak-wykonac-szkic-rysunku-pomiary-i.html#.Vt1lIuagSEI
Zacznij od większych elementów, a później przejdź do mniejszych podziałów. Na początku zaznacz tylko najważniejsze kierunki, ogólne formy, następnie przejdź do określania detali.
Przy okazji możesz wypróbować któryś z poniższych sposobów: https://www.youtube.com/watch?v=KD2v0Dwg2og
Jeśli zdarzy Ci się narysować bardziej skomplikowany element, uprość go do prostszych form. https://www.youtube.com/watch?v=3uEtdDvK6Xo
Staraj się przypatrzeć relacjom między przedmiotami, proporcjom, jak najwięcej analizować, zaznaczać punkty, linie pomocnicze. Zaobserwuj jakie kształty wycinają formy, także na zewnątrz. Linie pomocnicze pozostaw na kartce! Świadczą one o wartości rysunku. WAŻNE: staraj się nie używać gumki. Zapomnij o “staranności” i nie wyjeżdżaniu za linię, którą wbijali nam do głowy nauczyciele na plastyce. Pamiętaj, aby w tym etapie pozostawić pełną konstrukcję perspektywy wraz z krawędziami niewidocznymi (wrysowanie elips form obrotowych, tylnych ścian sześcianów). Analizuj formy, ich budowę, konstrukcję! Po naniesieniu pierwszego delikatnego szkicu wydobądź kreską elementy będące na pierwszym planie, bądź te, na które chcesz zwrócić szczególną uwagę, rysując je mocniejszą kreską.
Im bardziej “mięsisty” narysujesz szkic konstrukcyjny, tym łatwiej będzie ci zacieniować pracę w późniejszych etapach – nie żałuj więc kreski. Staraj się podzielić linie, na bliskie i dalekie – odpowiednio dobierając moc „przyciśnięcia” ołówka. Pamiętaj – gdy zaczniesz cieniować możesz już nie mieć drogi odwrotu od poprzednich decyzji.
c.d.n
WRÓĆ